Dünya Hasta Güvenliği Günü Konferansı
19 Eylül 2023

Dünya Hasta Güvenliği Günü Konferansı

“Dünya Hasta Güvenliği Günü” etkinlikleri kapsamında sağlık çalışanlarının “Hasta Katılımı” konusunda bilgi ve farkındalıklarını artırmak amacı ile 18 Eylül 2023 tarihinde, 14.00 - 15.30 saatleri arasında Genel Müdürlüğümüzce çevrimiçi konferansı düzenlenmiştir. 

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Müdür Yardımcımız Sevil Serin konuşmasında; ülkemizde hasta güvenliği ile ilgili çalışmaların Türkiye Sağlıkta Kalite Sistemi kapsamında ele alındığını, sağlık hizmetinde hasta güvenliğinin sağlanması için belirlenen kriterlerin Bakanlığımız tarafından yayınlanan kalite standartları içinde yer aldığını ifade etti. 

DSÖ tarafından 2021 - 2030 yılları için belirlenen Küresel Hasta Güvenliği Eylem Planının da Bakanlık olarak uygulanmaya başladığını dile getiren Genel Müdür Yardımcımız Serin, “14 - 17 Aralık 2022 tarihlerinde Bakanlığımızca düzenlenen VIII. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi kapsamında Ulusal Hasta Güvenliği Hedeflerimizi kamuoyuna açıklayarak Cumhuriyetimizin 100 üncü yılını 23 hasta güvenliği hedefi ile karşılamış olduk.” dedi.

Konferansta Sağlık Bakanlığının, ilaç güvenliğinden cerrahi güvenliğe, hasta düşmelerinin önlenmesinden hastaların doğru kimliklendirilmesine kadar pek çok önemli konuyu bünyesinde barındıran söz konusu hedeflerin sağlık hizmetinin her aşamasında, her hastanın güvenlik ve memnuniyetini en üst düzeyde sağlama amacının önemine dikkat çekildi.

Konferansta, Sağlıkta Kalite, Akreditasyon ve Çalışan Hakları Daire Başkanımız Uzm. Dr. Dilek Tarhan, Ulusal Hasta Güvenliği Hedefleri konusunda, Prof. Dr. Şeyda Seren İntepeler, Hasta Merkezli Bakımın Önemi ve Hastaların Aktif Katılımı konusunda, Doç. Dr. Rabia Nazik Ekinci ise, Sağlık Hizmetlerinde İletişim Engellerinin Aşılması konusunda birer konuşma yaptı.

  • Dünya Hasta Güvenliği Günü Konferansı1.jpeg
  • Dünya Hasta Güvenliği Günü Konferansı2.jpeg
  • Dünya Hasta Güvenliği Günü Konferansı3.jpeg
  • Dünya Hasta Güvenliği Günü Konferansı4.jpeg